Logga

SUNET-dagarna
MIUN, Östersund, 15-18 april 2013

Logga

Översikt över veckan, samt information om anmälan etc - se här:

Detaljprogram - måndag 15 april:

Pass
Måndag 15 april

Kaffe
Fm2 10:45-12:00 WLAN-gruppen [Sal G1352]:
  • Herr Nilsson & MIUN folk välkommnar er alla
  • Tomas Harglin med flera från Aruba networks talar om 802.11u (Passpoint) 802.11ac (uppföljaren till 802.11n).


Lunch
Em1 13:00-14:30 WLAN-gruppen [Sal G1352]:
  • Aruba networks del 2 med bland annat Bonjour GW demo


Kaffe
Em2 15:00-17:00 WLAN-gruppen [Sal G1352]:
  • Cisco visar nya produkter/roadmaps 802.11u och 802.11ac (Peter Jerhamre , Cisco)
  • Herr Nilsson sammanfattar och avslutar
E-mötargruppen [Sal G1351]:
  • E-möten@MIUN – Keith Bryant, Birgitta Hemmingsson, MIUN
  • LMS-Connect integration, Thorkild Jenssen, DeIC (via connect)
  • Nya tjänster kring Connect - Erik Kikkenborg, NORDUNET, Markus Schneider, SUNET
  • Connect News- Peter Ryce, Adobe
Kväll
Middagsbuffé


Detaljprogram - tisdag 16 april:

Pass
Tisdag 16 April
Fm1 09:00-10:15 WLAN-gruppen [Sal F214]:
  • Mer med Peter Jerhame (del 2)
  • Kort internt möte WLAN-gruppen med eduroamfrågor samt eventuella övriga frågor
E-mötargruppen [Sal G1351]:
  • MediaSite pilotprojekt – Hugo Landgren, Chalmers (via connect)
  • Mediestrategi vid Høgskolen i Nord-Trøndelag - Kay Morten Myrbekk, Høgskolen i Nord-Trøndelag, Norge

Kaffe
Fm2 10:45-12:00 WLAN-gruppen och TREFpunkt [Sal F214]:
  • Tom Ivar Myren från Uninett presenterar hur man driftar eduroam och andra trådlösa projekt i Norge
  • NSI - current status; Jerry Sobieski, NORDUnet. Streaming.
E-mötargruppen [Sal G1351]:
  • Gruppdiskussioner – Jan Nyström, Markus Schneider

Lunch
Em1 13:00-14:30 TREFpunkt [Sal F214]: Streaming.
  • Decoding SDN, Juniper View - Peter Lundqvist, Juniper Networks.
  • TeraStream, Ett mordernt sätt att bygga en nationell infrastruktur - Peter Löthberg.
E-mötargruppen [Sal G1351]:
  • Gruppdiskussioner, forts.
  • Sammanfattning av gruppdiskussionerna och utblick – Markus Schneider

Kaffe
Em2 15:00-17:00
Gemensamma sessioner [Sal F214] Streaming.
  • Välkommen - Håkan Wiklund, professor och vice rektor Mittuniversitetet
  • Presentation - Maria Häll, föreståndare SUNET
  • Aktuellt i SUNET - Börje Josefsson, SUNET
Rapporter:
  • SUNET Emailfilter - Börje Josefsson, SUNET
  • SUNET CERT - Thomas Stridh, UU
  • Box - Einar Blåberg, Chalmers
  • TCS (Terena Certificate Services) - Kent Engström, LiU
Kväll
Paus
Gemensam middag för alla


Detaljprogram - onsdag 17 april:

Pass
Onsdag 17 april
Fm1 09:00-10:15
Gemensamma sessioner [Sal F214] Streaming.
  • Du kör väl det säkra eduroam? Anders Nilsson, UmU
  • Ladokkonsortitet - Ulrika Ringeborn och Jonas Brorsson
    Information från SUNET Inkubator - Per Hörnblad och Maria Valtersson
  • SUNETs medietjänster – Markus Schneider, Jan Nyström

Kaffe
Fm2 10:45-12:00
Gemensamma sessioner [Sal F214] Streaming.
  • Nationell Student-IdP. eduID.se, Valter Nordh, SUNET
  • ITHU -Ditt nätverk i IT-djungeln, Åsa Forsberg, ITHU ordf.
  • COAP - den felande länken for IoT, Robert Olsson, UU/KTH

Lunch
Em1 13:00-14:30 SUSEC [Sal F214]:
  • Inledning, Torbjörn Wictorin, Kjell Nymo
  • Skyddade personuppgifter - skydd, loggning och uppföljning, Olof Eggestig
  • BoF:ar:
    • Regler för mobila enheter - Patrik Lidehäll
    • Myndighetsdata på bärbara enheter - Aniss Nazerian
    • Framtida SUSEC-möten - Torbjörn Wictorin
    • Anmäl fler förslag till susec@sunet.se
LADOK+Inkubator [Sal F234]:
  • Välkomna och Inledning (Per och Ulrika)
  • Deployment av klientdatorer (Mattias Pantzare)
  • Information från SWAMID (Valter Nordh)     
  • SAML2 testverktyg (Roland Hedberg)
ITHU [Sal G1351]:
  • Mittuniversitetet presenterar:
  • Projekt om M-learning.
  • Hur LRC arbetar

Kaffe
Em2 15:00-17:00 SUSEC [Sal F214]:
  • BoF:ar (forts)
  • Introduktion till mobilforensik, Anders Ehnbom
LADOK+Inkubator [Sal F234]:
  • Delprojektet "Ändamålsenlig drift" (Jonas Brorsson)
  • Information från Ladok3-projektet (Bosse Sehlberg och Ola Ljungkrona)
    • Autentisering och behörighet
    • REST och Atom feeds
    • Informationskonverteringen
ITHU [Sal G1351+G1321]:
  • Presentation av SUNET survey
  • Arbetsgrupperna jobbar
Kväll
Paus
Middagsbuffé
SUSEC-kvällsaktivitet


Detaljprogram - torsdag 18 april:

Pass
Torsdag 18 april
Fm1 09:00-10:15 SUSEC [Sal F214]:
  • Kort om Nytt
    • Handboken - Christina Jonsson
    • Rapport SunetCert - Torbjörn Wictorin
    • Anmäl fler punkter till ordförande
  • Sakernas säkerhet. Nu börjas det.., Robert Olsson,Uu/KTH
LADOK+Inkubator [Sal F234]:
  • Information om Inkubatorprojektet 2-faktorautentisering (Joakim Nyberg)
  • Step-up Authentication as a Service (Joost van Dijk)
ITHU [Sal G1351]:
  • ITHU möte

Kaffe
Fm2 10:45-12:00 SUSEC [Sal F214]:
  • Rapport från BoF:ar
  • Skrivarsäkerhet, Patrik Lidehäll, KTH
  • Konton på vift, phishing: Patrik Lidehäll,  Per-Erik Persson  KTH
  • Säkerhetsläget: Torbjörn Wictorin, SUNet CERT
LADOK+Inkubator [Sal F234]:
  • Smart migrering av Lync (Arne Vedefors)
  • Integration: Examensprogress med stöd av SSIS (Ola Ljungkrona)
  • Information från UHR (Reijo Soreus)
  • Summering och avslutning (Per och Ulrika)
ITHU [Sal G1351]:
  • Certifiering av uppkopplade lärosäten, Anders Söderholm, rektor, MIUN
  • Diskussionspass om IT-pedagogik och kvalitet

Lunch
Em1 13:00-14:30 SUSEC [Sal F214]:
  • Polisanmäla eller ej?, Johannes Hassmund, Patrik Lidehäll
  • Kvantkrypto, Jan-Åke Larsson,LiU

ITHU [Sal G1351]:
  • Demo Sunet survey
  • Studentportaler

Kaffe
Em2 15:00-16:30
ITHU [Sal G1351]:
  • Läget för LADOK  3
  • Korta rapporter från arbetsgrupperna



Frågor besvaras av Börje Josefsson. bj snabel-a sunet.se